Sapanca Tanıtım

sapancatanitim

Sapanca doğal güzellikleri ile muhteşem göl manzarasına sahip , dört mevsim gidebileceğiniz bir tatil merkezidir..Gezilecek yerleri, yapılacak bir çok aktiviteleri vardır. Hafta sonu ve günübirlik turlar ile sapancayı keşfetmek doğal güzelliklerini görmek isteyenler için farklı bir tecrübe olacaktır. Deniz seviyesinden 33 metre yükseklikte yer alan ve 16 km uzunluğa sahip olan Sapanca Gölü bölgenin en meşhur yeri olsa da burada gezip görebileceğiniz daha pek çok yer var. Sapancada "Kano, Trekking, Atv Safari, Kamp" farklı aktiviteler mevcuttur.

Sapaca'da Gezilip Görülecek  Yerler

Sapanca Gölü

İlçenin en önemli yerinin Sapanca Gölüdür. 16 km uzunlukta olan gölün çevresi ormanlar ve yüksek tepelerle çevrili. Etrafında yürümek ve bisiklete binmek oldukça keyiflidir. Sahil şeridindeki restoranlarda ise alabalık lezzetlerini tadabilirsiniz.

Kırkpınar

Bölgenin en ünlü mekanlarının bulunduğu Kırkpınar’da yemyeşil bir doğa ile karşılanacaksınız. Çerkez halkın yerleşik olduğu Kırkpınar’da farklı bir kültürle tanışacaksınız. Oteller her mevsim konaklama imkanı sahiptir. Görmeniz gereken yerlerin bitanesidir.

Maşukiye

Maşukiye muhteşem bir doğa ile misafirlerini bekliyor. Şehrin kalabalığından gürültüsünden kaçılacak en ideal yerlerden olan Maşukiye’de alabalık restoranlarında alabalık yiyebilir ve uzun yürüyüşler yapabilirsiniz.

Derbent

Kocaeli’ne bağlı olsa da uğramanız gereken doğa ile iç içe Derbent’te köyleri gezebilirsiniz. Aygır Deresi Dere çevresinde yürüyüş yapmaya uygun parkurlar bulunuyor. Yazın ise derede yüzebilirsiniz.

Yaylalar

Bölge yemyeşil doğaya sahiphir kamp ve piknik için muhteşem yerleri vardır. Kamp ve piknik yapmak için yerler; Katırözü - Soğucak - Sultanpınar - Kirpiyan - Kırca - Çiçekli - Hamzapınar - Belengerme - Güzlek - İnönü

Rüstempaşa Cami

İbadete açık olan cami 1555 yılında Rüstem Paşa tarafından yaptırılmıştır.

Bizans Devri Lahitleri

Hükümet Konağı önünde sergilenen 4 adet lahitin ikisi 1976’da İlmiye köyü yakınlarında, diğer ikisi de 1987 yılında TEM Otoyolu’nun yapım aşamasında bulunmuştur. 

Vecihi Kapısı

Elde kesin bir bilgi bulunmamakla beraber İpek Yolu üzerinde yer alan ve Mimar Sinan’ın eseri olan Kemer'in bulunduğu yerden İpek Yolu'nun geçtiği rivayet edilir

Rahime Sultan Camii

1892 yılında Sultan Abdülmecit’in eşi için yaptırılmıştır. Bölgedeki en önemli eserlerden biridir.

Kuzuluk Kaplıcaları

Eklem rahatsızlıklarından kalp hastalıklarına kadar farklı sorunların tedavisinde kullanılan kaplıcaları

Kartepe

Uludağ'dan sonra en çok bilinen kış güzergâhlarından biri olan Kartepe'nin yamaçları yemyeşil ağaçlar kaplıdır.

İlgili Kelimeler:sapanca, sapanca gezi, sapanca tatil, sapanca konaklama, sapanca gölü, sapanca turu, sapanca aktivite