Bungalov Nedir?

Bungalov Nedir?

Bungalov kelimesi ilk olarak 19. yüzyılda karşımıza çıkmıştır. Hint dilinden türemiş ve daha sonra diğer dillerde de etkisini göstermeye başlamıştır. İngilizce de “Bungalow” olarak geçen bu kelime küçük ev, günü birlik ev veya bir buçuk katlı ev gibi anlamlara gelmektedir.

Tek katlı bir yapı olmasından dolayı kolay bir şekilde inşa edilen bungalovlar, İngilizler tarafından Hindistan’da inşa edilmiştir. Yapımına başlanan bu evler, zemine yakın bir şekilde inşa edilmiş ve geniş saçak ve sarkıtların kullanılması tercih edilmiştir. Çünkü, Hindistan’ın yüksek sıcaklıklara kadar ulaşabilen iklime sahip olmasıdır. Gün geçtikçe farklı amaçlar için kullanılmaya başlanan bungalovlar, tam olarak eski özelliklerini taşımasalar da izlerini günümüze kadar getirmeyi başarmıştır.

Bungalov Nedir?

Bungalovların Özellikleri Nelerdir?

 1. Bungalov, genellikle tipik olarak açık, koni veya kare biçiminde olan ve kalın destek sütunlardan yapılmaktadır.
 2. Kelime anlamında olduğu gibi küçük bir yapıya sahip, tek katlı bir evdir. Lakin eğimli yapıya sahip çatısının olmasından dolayı çatısının üzerine yarım kat veya ikinci bir kat yapmakta mümkündür.
 3. Bungalovlar, yapısı gereği küçük m² ve asgari depolama alanına sahiptir. Bu tarz yapılarda çoğunlukla odalar doğruca birbirine bağlanır.
 4. Bungalovun en tipik özelliklerinden birisi de, dik eğilimli bir çatı ve üzerini örten verandasıdır.
 5. Modern bungalovlar, kanatlı veya yapının ısı kaybı yaşamaması için cumbalı pencereler tercih edilmektedir.
 6. Günümüzdeki bungalovlarda, ısıtmalı havuz, açık veya kapalı havuz, dış mekanda yer alan jakuzi gibi bir birinden farklı seçenekleri de bunmaktadır.

Bungalov Nedir?

Bungalovların Avantajları Nelerdir?

 1. Doğa içerisinde yer alması ve doğal malzemelerden inşa edilmesin, tatil sürecinde sizleri şehir yaşamından uzaklaştıracaktır.
 2. Zemine yakın bir şekilde inşa edilmesi ve düz ayak girişe sahip olmasından dolayı hem bungalovlarda yaşamak oldukça kolay ve kullanışlı hem de yaşlı ve engelli bireyler için kolaylık sağlamaktadır.
 3. Eğimli çatıya ve çatının üzerini örten geniş verandasından dolayı, dışarısında dinlenme ve yemek yeme gibi lüks imkânlar sunabilmektedir.
 4. Isıtmalı havuz ve dışarısında bulunan jakuzisi sayesinde kışında suyun tadını çıkarmanıza olanak sunmaktadır.
 5. Genellikle sahip olduğu bahçeleriyle, siz ve çocuklarınıza hoş vakit geçirme imkânı sunmaktadır.

Bungalov Nedir?Sapanca’da Bungalov

Günlük yaşamın yorucu ve toksit etkilerinden kısa süreli uzaklaşma, huzurlu ve daha pozitif bir hale bürünmek için küçük kaçamaklar yapmak isteriz. Aradığımız bu huzuru bulmak için de bize en yakın ormanlık alanları veya su kenarlarını tercih ederiz. İşte bu alanları tercih eden kişilerin ilk duraklarından birisi de Sapanca’dır. Sapanca, mükemmel doğası ve muhteşem gölü ile doğal malzemelerden üretilen bungalov evleriyle sizlere aradığınız huzuru sağlayacaktır.

Bungalov nedir?

Ara