Sapanca Trekking

sapancatrekking

Sapanca geniş ormanları, yemyeşil doğası ve muhteşem gölü ile misafirlerini ağırlamaktadır. Bölge de doğal güzelliklerinin ön planda olması, sporlar imkanlarının da gelişmesini sağlamıştır. Zorluk derecesine sahip parkurlar ise trekking sporunun gelişmesine için olanak sağlamıştır.

Yanık Köyü bölgesi en iyi trekking yapılacak yeridir.. Birçok parkura sahiptir. Misafirler zorluk derecesine göre tercihini yapar ve muhteşem bir deneyime ilk adımlarını atmış olur.

  • Sapanca’da Trekking Parkurları

Sapanca trekking parkurları, rengarenk ormanlarıyla dikkat çeken yerlerden biridir. 3 farklı trekking rotasına sahip yerin en popüleri ise Yanık Köyü’dür… Aynı noktadan başlayan bu üç rota yalnızca zorluk seviyesine göre ayrılarak yön değiştiriyor. Yürüyüşe çıkmadan önce çeşitli hazırlıklar yapmayı ihmal etmemeli ve malzemelerinizi alarak yollara çıkmalısnız.

Sapanca’da turlar genellikle otellerinin düzenledikleri organizasyonla grup halinde yapılırken isteğe bağlı olarak bireysel de gerçekleştirilebilir. Zor parkurlar içermesi ve tam anlamıyla doğa ile savaş halinde geçmesi sebebiyle rehberler ve eğitmenler ile yapılması tavsiye edilir. Siz de bu zor sporu denemek istiyorsanız yapmanız gereken yürüyüş malzemelerinizi yanınıza alarak yollara düşmek.

  • Trekking için gerekenler

Trekking için doğal parkurlara sahip, muhteşem manzarası olan, ormanlar arasından geçen renkli bir bölgeler seçilmelidir.
Spor ayakkabı veya bot gibi aksesuarlar tercih edilmelidir.
Tur organizatörleri tavsiyesi veya kendinizin hazırladığı sırt çantalarınız olmalıdır.
Rehbere veya yön bulma bilgisine veya deneyimine sahip lider olmalıdır.

  • Sapanca’da Trekking Nerelerde Yapılır?

Mekece-Kemaliye-Çilekli-İnönü Yaylası "19 km", İnönü Yaylası- Çilekli-Bakacak-Eski Yayla Patika Yol-Kırca Yaylası "22 km"

Karasu Köyü-Kuyumculu-Maden Deresi-Şerbet Pınarı-Çıralıdüzü-Maden Deresini takiben Gölkent Su Alma Tesisleri. "19 km"

Doğançay-Maksudiye-Kamışlı-Kulfallar "23 km"

Geyve Devlet Yolu-Akçay-Fevziye-İlimbey-Balkaya-Güldibi-Sapanca "15 km"

Aksu köprü - Güney-Yeniyayla-Orta Mahalle-Ufuk Mahalle-Göksu-Aksu "14 km" Doğantepe-Bağcağız-Koru-Belpınarı-Hamzapınarı "22 km"

İlgili Kelimeler:sapanca trekking, sapanca gölü trekking, sapanca trekking rotaları, sapanca trekking turları, sapanca trekking parkurları