Sapanca Kano

sapancakanoo

Kano; Göllerde ve suyun hacmi çok yüksek olmayan sularda yapılan bir spor türüdür.

Sapanca parkurları bu spora çok uygundur. Sapanca sahip olduğu teknik özellikleri ile bu sporunun en keyifli yapıldığı alanlardan biri olarak kabul ediliyor.

Doğal güzellikleri, yemyeşil doğası ve doğal güzelliğe sahip gölüyle yıl boyu pek çok kişiyi ağırlamaktadır. Özellikle spor yapmayı yaşam biçimi olarak görenler, burayı tercih edebilir. Kano sporuna olan uygunluğu bu bölgeyi tercih edilebilir yer haline getiriyor.

Sapanca Gölü kenarında birçok tesis, kano hazırlıkları ve öğrenimi için uygun alanlar oluşturuyor. Burada kiralanabilen modelleri eğitmenler eşliğinde dilerseniz tek başınıza kullanabilirsiniz. Kano ders ücretleri ise kursa ve saatine göre değişiklik gösteriyor. Sapanca Gölü, derinliği, su seviyesi ve diğer özellikleriyle bu spora yatkın olduğu gibi iyi bir zaman ve tatil geçirmenize olanak sağlıyor

  • Kano nasıl yapılır? 

Ağaç kütüğünün oyulması ile yapılan kayıklar tek, çift ve daha fazla kişi kapasitelidir. Hem güce hem de tekniğe dayalı bir spor olmasının yanı sıra ekip ruhunu da oldukça geliştirmektedir.

  • Kano çeşitleri nedir?

Kano çeşitlerinde sporcular basit yapıda bir kürek kullanır. Bu kürek sayesinde yön verme işlemi gerçekleşir ve su üzerinde hızlıca ilerlenir. Spor yapmaya başlamadan önce sporcular yüzme yeleği giyerler ve kask takarlar.

Profesyonel kanolar tek kişiliktir ve günümüzde gezi amaçlı kullanılır. Kullanım yeri ise suyun hacmi yüksek akarsulardır. 16 kg ağırlığında, 5.2 metre uzunluğunda, 75 cm genişliğinde olan modeller aynı zaman “Kızılderili” ismiyle anılır. İki kişiliği ise 20 kg ağırlığındadır. 6,5 metre uzunluğu ve 75 cm genişliği ile su üzerinde hızlıca hareket edebilirler.

Sportif çeşitleri ise çok daha farklı özelliklere sahiptir. Durgunsu başta olmak üzere maraton, slalom, polo, serbest/Rodeo ve dragon gibikano çeşitleri vardır. Hangisini tercih ederseniz edin, yapmanız gerekenleri unutmamalısınız. Öncelikle yaralanmalara karşı koruyucu önlemler almak gereklidir. Ayrıca can yeleklerinizi mutlaka giymeli, dengeyi bozacak hareketlerden kaçınılmalı, aşırı yük alınmamalı ve teknolojik cihazlar taşınmamalıdır.

  • Kano Yaparken Bunlara Dikkat!

Su temiz olmalıdır.

En azından 1 saatlik bir eğitim almanız gerekir.

Profesyonel değilseniz durgun su veya az akan suları tercih edin.

İlk olarak rüzgar almayan göl veya akarsularda deneyin.

Suyun derinliğinin 1 metreyi geçmemesine dikkat edin.

Kask ve can yeleğinizi kontrol edin.

İlgili Kelimeler:sapanca kano, sapanca gölü kano, sapanca kano kiralama, sapanca kano yarışları, sapanca kano nasıl yapılır, sapanca kano nerede yapılır. sapanca gölü kano yarışları